Primary 2 January Review 1
P2-Jan-Review 1 Ans: 1– 2 2– 2 2 hundreds = 200 3 tens 6 ones = 36 200 – 36 = 164 3– 2 4– 4 5– 2 5 hundreds 2 tens = 520 3 hundreds 1 ten 4 ones = 314 520 – 314 = 206 6– 1 7– 1 8– 3 700 –...
View ArticlePrimary 4 CA1 Revision 4
P4-CA1-Ex 4 Ans: 1– 2 2– 4 3– 4 4– 4 5– 4 6– 2 7– 4 3000 + 78 230 = 81 230 = 75 thousands, 62 hundreds, 30 ones 8– 4 9– 2 Number of cards Milton had –> 45 ÷ 3 = 15 15 + 45 = 60 cards 10–...
View ArticlePrimary 3 January Review 5
P3-Jan-Review 5 Ans: 1– 3 2– 2 3– 2 [Option 1 is the smallest value but it is an odd number] 4– 2 The smallest possible even number that can be formed is 3470. 5– 1 482 – 253 = 229 blue...
View ArticlePrimary 5 CA1 Revision 11
P5-CA1-Ex11 Ans: 1– 3 000 303 2– 8 3– 49 1/2 4– 2500 5– 4 5/12 6– 18 7– 2 31/48 8– 2 19/24 kg 9– $104 Cost of 4 pens –> 4 × $12 – $48 $48 + $56 = $104 10– 1 h 45 min 11– $20 6...
View ArticlePrimary 3 February Review 3
P3-Feb-Review 3 Ans: 1– 2 2– 4 3– 2 4– 2 1233 + 3870 = 5103 5103 – 1789 = 3314 5– 3 = 68 ÷ 4 = 17 159 + 17 = 176 6– 2 7– 4 8– 1 9– 1 709 – 163 = 546 546 ÷ 7 = 78 bags 10– 1 = 384 ÷ 6...
View ArticlePrimary 5 CA1 Revision 12
P5-CA1-Ex12 Ans: 1– $384 Christina –> 1u Molly -> 3 u Jack –> 1u + $65 5u + $65 = $705 5u –> $705 – $65 = $640 1u –> $640/5 = $128 $128 × 3 = $384 2– 235 paper clips Before:...
View ArticlePrimary 6 Speed Level 1 Ex 2
P6-Speed-L1-Ex2 Ans: 1– 4 12 min –> 3 km 1 hr (60min) –> 3 km × 5 = 15 km/h 2– 1 3– 3 4– 2 5– 4 6– 2 Distance cycled in the first 4 min –> 200 m/min × 4 = 800 m Distance cycled int...
View ArticlePrimary 4 March Review 4
P4-Mar-Review 4 Ans: 1– 2 2– 3 3– 3 4– 2 3 2/3 = 11/3 = 22/6 5– 1 Total number of tourists –> 180 + 160 + 220 + 140 + 220 = 920 140/920 = 7/46 6– 3 Fraction of money Charmaine saved...
View ArticlePrimary 5 Ratio Level 1 Ex 5
P5-Ratio-L2-Ex5 Ans: 1– 4 2– $59 12u –> $354 1u –> $29.50 $29.50 × 2 = $59 3– 12 : 16 = 3 : 4 4– 3 : 7 5– 2 : 3 Breadth –> 30 – (9 × 2 ) /2 = 6 cm 6 : 9 = 2 : 3 6– $24 7– 160 guppies...
View ArticlePrimary 6 April Review 4
P6-Apr-Review4 Ans: 1– 4 2– 4 3– 4 4– 4 Option 1 -> 103/1000 Option 2 –> 97/1000 Option 3 –> 150/1000 Option 4 –> 70/1000 Therefore, Option 4 has the smallest value. 5– 2 6– 4...
View Article
More Pages to Explore .....